Instrukcje

Instrukcje

Mozaiki Materiał                                                                                                                                                         szkło, kamień naturalny, ceramika, stal szlachetna, aluminium oraz ich kombinacje

Zastosowanie:

1. Mozaiki zwyczajowo stosuje się je na ścianach wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, w łazienkach, saunach, basenach, fontannach, mozaika ceramiczna antypoślizgowa jest przeznaczona na posadzkę.

2. Mozaiki ze stali szlachetnej i aluminium nie nadają się do pomieszczeń o dużej wilgotności powietrza.

3. Mozaika kamienna po ułożeniu i wyschnięciu oraz pokryciu mozaiki wolnym od silikonu pogłębiaczem koloru, należy zabezpieczyć mozaikę impregnatem chroniącym przed plamami

Mozaiki składające się z obtaczanych kamieni, mogą wykazywać ubytki materiałowe, które wynikają ze sposobu produkcji.

Cięcie mozaiki szklanej

Szkło jest nieporowate, twarde, a jednocześnie kruche przy mechanicznym oddziaływaniu istnieje wysokie niebezpieczeństwo uszkodzenia szkła, dlatego zaleca się stosowanie specjalnych narzędzi np. szczypce, obcęgi do łamania szkła, szlifierka kątowa z tarczą diamentową.

Podłoże:

 1. Musi być stabilne, nośne i równe; nierówności należy usunąć. Podłoża bardzo zwarte i gładkie należy zmatować. Podłoża mineralne należy zagruntować, przy elementach nośnych z twardej pianki gruntowanie nie jest wymagane.
 2. Nierówności podłoża należy zaszpachlować i zagruntować.

Klej nałożyć na nierówności, po ok. 12h wyrównać papierem ściernym odprowadzając jednocześnie kurz.

Układanie:

1. Przed układaniem należy sprawdzić mozaikę pod względem koloru i odcienia oraz kształtu i ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Lekkie wahania w odcieniach oraz mikroubytki (szczególnie w mozaikach kamiennych) są dopuszczalne. Po ułożeniu mozaiki reklamacje z powodu ww. czynników nie będą uwzględniane.

2. Do układania należy używać białych, uszlachetnionych, elastycznych zapraw klejowych (C2FT lub C2FTEzgodnie z normami EN). Optymalną temperaturą podczas układania mozaiki jest 20°C. Należy przy tym zapoznać się z kartą techniczną produktu producenta zaprawy klejowej.

3. Do układania mozaiki w nieckach basenowych należy używać dwuskładnikowych klejów na bazie żywicy epoksydowej zgodnie z klasyfikacją R2T wg normy DIN EN 12004

Przed układaniem należy sprawdzić mozaikę pod względem koloru i odcienia oraz kształtu i ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Lekkie wahania w odcieniach oraz mikroubytki (szczególnie w mozaikach kamiennych) są dopuszczalne. Po ułożeniu mozaiki reklamacje z powodu ww. czynników nie będą uwzględniane.

 1. Zalecenia do wyboru pacy: paca prostokątna o szer. 2,5mm i gł. 3,5mm lub kwadratowa o szer.4mm i gł. 4mm. Zaprawę klejową wygładzić nie pozostawiać śladów pacy, resztki zaprawy klejowej znajdującej w fugach należy usunąć.

  Fugowanie:

  Po wyschnięciu zaprawy klejowej fugowanie należy wykonać zaprawami fugowymi, zawierającymi uszlachetniacze polimerowe zwiększające elastyczność spoin, należy przestrzegać zaleceń karty technicznej.

       Unikać głębokich kontrastów między kolorem mozaiki i fugi, zaleca się stosowanie fug w odcieniach szarości i unikania kolorowych zapraw fugowych.

     Zaprawy fugowe zawierające domieszki piasku kwarcowego nanoszone złymi narzędziami mogą doprowadzić do zarysowań mozaik szklanych, ze stali szlachetnej oraz aluminium

  Pielęgnacja

   Do pielęgnacji i czyszczenia mozaik wystarczy używać bezkwasowych preparatów czyszczących dostępnych w handlu. W większości przypadków do utrzymania czystości wystarczy użycie detergentu stosowanego w kuchni do mycia naczyń. Nie należy jednak używać detergentów zawierających dodatki chroniące skórę dłoni

 

Budowa basenów, saun, łaźni parowych.

   Układanie
Prace wykończeniowe z udziałem mozaiki wymagają staranności. Wszystkie powierzchnie przygotowane pod przyklejanie muszą być równe. Klejenie odbywa się przeważnie grzebieniem 4 mm. Po dociśnięciu warstwy grzebieniowej pod okładziną pozostaje około dwu milimetrowa poduszka kleju.
Najlepsze są kleje wiązane żywicami np. Sopro DBE 500.  Kleje do mozaiki szklanej: Kerakoll-Tenax H40, Sopro-Biała 1, Mapei-Budildfix, Atlas Plus biały).
   Ich przyczepność do szkła jest większa od standardowych klejów i nie zmniejsza jej stałe oddziaływanie wody, tak jak ma to miejsce w przypadku zapraw klejowych cementowych. Można również stosować fugę epoksydową Sopro FEP (również R2T wg PN EN 12004). Jej przyczepność do szkła jest równie mocna, a dodatkową zaletą jest fakt, że może być stosowana również do fugowania.

   Nie możemy pominąć odpowiedniego doboru samej mozaiki. Ze względu na obciążenia, jakim poddawane są elementy stanowiące konstrukcję basenu oraz elementy jego wykończenia, należy starannie dobrać odpowiednią mozaikę, zalecaną do prowadzenia prac w strefach podwodnych.
   Nie wszystkie mozaiki mogą być stosowane w miejscach nieustannie narażonych na działanie wody. Powodem tego jest siatka montażowa umieszczona po lewej stronie mozaiki.
Siatka, podczas prac okładzinowych, jest bezpośrednio mocowana do powierzchni zaprawy uszczelniającej poprzez zaprawę klejową. Problem stanowią te siatki, które zmniejszają powierzchnię pokrycia przez zaprawę klejową spodnich części okładzin. Jeżeli siatki są nieodpowiednie, klej montażowy mocujący poszczególne kostki mozaiki do siatki, pod wpływem wilgoci w późniejszym okresie eksploatacji obiektu, traci swoje właściwości i poszczególne elementy mozaiki tracą przyczepność, co oznacza odpadanie pojedynczych elementów, z czasem mozaika odkleja się od siatki.
   W przypadku mozaiki na basenach, czyli w strefach podwodnych, należy bezwzględnie stosować mozaikę z papierem montażowym lub folią po stronie prawej (od strony zewnętrznej). Po przeprowadzeniu prac okładzinowych oraz po związaniu zaprawy klejowej, powłoka montażowa jest usuwana (z reguły poprzez namoczenie), w wyniku czego otrzymuje się powierzchnię do prowadzenia dalszych procesów wykończeniowych (fugowanie).
   Stosowanie mozaiki z papierem montażowym, w połączeniu z fachową siła wykonawczą, daje bardzo dobre i trwałe efekty w postaci doskonale umocowanych poszczególnych „kostek” mozaiki w zaprawie klejowej. Mozaika szklana w naszej ofercie:
1. Jest przeznaczona do zastosowania w strefach podwodnych (wytrzymuje ciągły kontakt z wodą), jest odporna na wpływ czynników fizycznych i chemicznych.
2. Wytrzymuje mróz oraz nagłe zmiany temperatur. Nadaje się do zastosowania w basenach zewnętrznych.
3. Wytrzymuje bardzo wysoką temperaturę i jest przeznaczona do wykończenia sauny oraz łaźni parowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl